Nie ma się co oszukiwać — nawet doświadczony mechanik, mający swój fach w małym palcu, nie zawsze jest w stanie naprawić wgniecenia pojazdów. Jest to związane z tym, że niektóre tego typu czynności wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu — i tu z pomocą przychodzą ramy blacharskie. Te niesamowite maszyny są w stanie naprawić samochody. W jaki sposób i z jakimi uszkodzeniami czterech kółek sobie one radzą?
Naprawa aut z użyciem ram blacharskich
Ramy blacharskie pozwalają na profesjonalne przeprowadzanie napraw karoserii zarówno w samochodach osobowych, jak i dostawczych czy ciężarowych. Dzięki tej czynności możliwe jest usunięcie wgnieceń powstałych na skutek wypadków czy innych niefortunnych zdarzeń. To rozwiązanie cechuje niezwykła skuteczność, więc na powierzchni auta nie będą widoczne żadne niepożądane mankamenty. Jak jest to możliwe? Ramie oddziałuje z dużą siłą na uszkodzone elementy za pomocą siłowników jednocześnie na zewnątrz i wewnątrz samochodu. Ten proces ma na celu odtworzenie pierwotnej geometrii oraz walorów użytkowych. Żeby usuwanie usterki było skuteczne, blacharz musi wykonać odpowiednie pomiary.
Naprawy z użyciem ramy blacharskiej polegają na prostowaniu wgnieceń, a także deformacji usztywnień i nośników na takich elementach pojazdu jak dach, błotniki, drzwi, okna oraz dolne i górne listwy. Aby było to możliwe, konieczna jest stała obserwacja procesu i jeśli jest taka konieczność — umieszczenie urządzeń wyciągających np. haków, kleszczy i ścisków w innym miejscu na karoserii. Bardzo często podczas napraw stosuje się kombinację polegającą na naprzemiennym nacisku i ciągnięciu, które z kolei można podzielić na górne, dolne oraz boczne. Nierzadko używane są też wibracje. A co jeśli nie wszystkie wgniecenia auta można skutecznie usunąć nawet za pomocą ramy blacharskiej? W takim wypadku wadliwe elementy zostają usunięte, a następnie zastąpione nowymi.