Rama blacharska jako doskonałe narzędzie napraw samochodowych
Ramy blacharskie powinny znajdować się na wyposażeniu każdego profesjonalnego warsztatu samochodowego. Ich wykorzystanie jest nieocenione szczególnie w przypadku skomplikowanych napraw mechanicznych lub blacharskich - umożliwiają one bowiem pracę z trudno dostępnymi częściami samochodu.
Cały proces rozpoczyna się od wprowadzenia na ramę samochodu, który został oddany do naprawy. Z użyciem tzw. docerów mechanik może następnie odciągnąć uszkodzone części pojazdu w wybranych przez siebie kierunkach - dzięki temu łatwiej będzie mu na nich pracować.
By naprawa samochodu przebiegła prawidłowo, niekiedy konieczne jest sporządzenie ścisłych pomiarów, których celem jest pozyskanie informacji pozwalających na usunięcie usterki przy jednoczesnym zachowaniu parametrów pojazdu określonych przez producenta. Jeżeli do ramy blacharskiej dołączone zostały mechaniczne systemy pomiarowe, działanie to można wykonać bezpośrednio podczas naprawy.
Ze względu na swoje zastosowanie urządzenia służące do mechanicznych systemów pomiarowych dzielą się na:
- dolne - wykorzystywane na bazie ramy pomiarowej,
- górne - współpracujące z układem dolnym poprzez zastosowanie suwaków. Służą do przeprowadzania pomiarów w komorze silnika, górnej części karoserii oraz bagażniku.
Tego rodzaju pomiary mogą być wykonywane niezależnie od etapu, na którym aktualnie znajduje się naprawa - możemy więc przeprowadzać je zarówno przed rozpoczęciem naprawy, jak i w jej trakcie lub już po jej zakończeniu. Dzięki specyficznej budowie mechanicznych systemów pomiarowych - obejmujących m.in. profile aluminiowe - całość jest lekka, a jednocześnie mocna i sztywna, co dodatkowo znacznie ułatwia użytkowanie sprzętu.